{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
804 visninger | Oprettet:

Rep af starter {{forumTopicSubject}}

Hej

Tror jeg har brændt starteren af på min fordson super major. Relæ clicker med der sker intet i starter. Tror den kortslutning der var da plus terminalen kom i kontakt med stellet har ødelagt et eller andet. Den startede dog ok lige efter med starthjælp.
Er det muligt at reparere sådan en eller er jeg nød til at købe en hel ny?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Jeg tror, at pumpen i min Siemens opvaskemaskine er gået. Den er blevet renset af en professionel, men den virker ikke. 1.200 kr.
  • Nedtagning af 4 lamper 600 kr.
  • Udskifte lås på postkasse 500 kr.
  • Hjælp med 2 lamper 575 kr.
  • VVS fejlfinding 688 kr.
  • Hverken varmt vand eller varme virker 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Rep af starter
  • #1   7. feb 2023 Prøv at sætte et startkabel direkte fra batteriet og ned på starteren så kan du se om starteren kører men sikrer dig om der er plus til stel


  • #2   7. feb 2023 Vil ikke afvise, den er brændt af, men mistænker først og fremmest kontaktfladerne i relæet. Skil relæet ad og check kontaktfladerne, hvis de er forbrændte, kan de måske files, eller de kan vendes.

Kommentér på:
Rep af starter

Annonce